SZLAKI TURYSTYCZNE W OKOLICY CISNEJ

 

CISNA - WOŁOSAŃ

Jest to odcinek szlaku czerwonego (Główny Szlak Beskidzki), który z Cisnej biegnie przez szczyt Hona (820m n.p.m.), by następnie przez Osmę (963m n.p.m.), Beret (942m n.p.m.), oraz Sasów (1010m n.p.m.) dojść do Wołosania. Wołosań to najwyższy szczyt w paśmie Wielkiego Działu (1071m n.p.m.).

Czas przejścia: 3,5-4 godziny.  Powrót ok. 3 godziny.

 

CISNA - KOMAŃCZA

Szlak czerwony (Główny Szlak Beskidzki).

Najpierw udajemy się na Wołosań (j/w), a następnie z Wołosania przez Jaworne (992m n.p.m.) i Przełęcz Żebrak na Chryszczatą (997m n.p.m.). Z Chryszczatej schodzimy przez Jeziorka Duszatyńskie do Duszatyna, dalej dalej do Perluk i z Perluk do Komańczy.

Czas przejścia: 8-9 godzin.

 

CISNA - MAŁE JASŁO - OKRĄGLIK

Szlak czerwony (Główny Szlak Beskidzki).

Z Cisnej idziemy do mostu kolejki na Solince, przechodzimy rzekę i skręcamy w prawo i kierujemy się w kierunku szczytu Rożki (942m n.p.m.), następnie na Wurwosokę (1024m n.p.m.) i z Wurwosokiej w około 1,5 godziny powinniśmy osiągnąć Małe Jasło (1102m n.p.m.). Z Małego Jasła kierujemy się przez Szczawnik (1098m n.p.m.) na Jasło, zwane dawniej wśród miejscowej ludności: Wiasiel. Jasło (1153m n.p.m.) to doskonały punkt widokowy (widać stąd min. Połoninę Wetlińską, Caryńską oraz Smerek). Szczyt jest niezalesiony - połonina. Następnym szczytem będzie już Okrąglik, leżący na granicy ze Słowacją, oddalony od Jasła ok. 30 minut drogi. Po drodze liczne ślady działań z I wojny światowej - okopy, umocnienia.

Czas przejścia: ok. 3,5 godziny, powrót ok. 2,5-3 godziny.

 

DOŁŻYCA K.CISNEJ - ŁOPIENNIK

Szlak (kolor czarny) wychodzi koło cmentarza i cerkwiska.  Następnie stokami Horodka (889m n.p.m.) zmierza na Łopiennik (1069m n.p.m.). Na szczycie Łopiennika styka się z niebieskim szlakiem prowadzącym na Durną i do Baligrodu. Z Łopiennika szlak czarny schodzi do Jabłonek.

Czas przejścia: 2 godziny, powrót ok. 1,5 godziny.

 

DOŁŻYCA K.CISNEJ - JAWORZEC (bacówka PTTK)

Z Cisnej musimy iść w kierunku Dołżycy, przejść Dołżycę, aż dojdziemy do skrzyżowania, gdzie droga odbija na Buk, i Terkę. Szlak początkowo biegnie wzdłuż Solinki, po czym odbija w las (w prawo) i wspina się po stokach Falowej (965m n.p.m.). W lasach przy Falowej przeważają świerki i jodły, co jest nietypowym zjawiskiem w bieszczadzkich lasach porośniętych większości bukiem. Następnie idziemy przez Czereninę (981m n.p.m.) i dalej bokiem Kiczery (930m n.p.m.). Stąd schodzimy w dolinę dawnej wsi Jaworzec. Po przejściu Wetlinki, na stoku, będzie widoczna bacówka Jaworzec.

Czas przejścia: 4,5 godziny, powrót 3,5 godziny.

 

 

 

 

Ilość zdjęć: 20
 
replica watchesrolex replicareplica tag heuerbreitling replicareplica hublotreplica panerai

 

 

             ZADZWOŃ  

      602 291 848

e-mail:  miroslawa37@wp.pl

NAPISZ do NAS

 

                               

GOPR Grupa Bieszczadzka

Numer Ratunkowy w Górach

601 100 300

 

POGODA w CISNEJ
    

        Godzina po godzinie
        Na 16 dni

        
    

    

 

 Powered by: www.cdx.pl