Ścieżka przyrodniczo - historyczna ,,Nad sztolnią" w Cisnej otwarta.

 


W upalny sierpniowy dzień, na przystanku kolejki wąskotorowej w Cisnej, członkowie Stowarzyszenia "Natchnieni Bieszczadem", naukowcy wolontariusze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego,  Pani Wójt Gminy, mieszkańcy Cisnej, turyści i przedstawiciele ODL Fundacja Bieszczadzka, zebrali się, aby otworzyć ścieżkę przyrodniczo-historyczną ,,Nad sztolnią". Ścieżka powstała w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Natchnieni Bieszczadem".

W wytyczeniu i zbudowaniu ścieżki pomagało Nadleśnictwo Cisna. Stowarzyszenie „Natchnieni Bieszczadem” od dłuższego czasu angażuje się w odkrywanie śladow działalności ojca hrabiego Aleksandra Fredry na terenie Cisnej. Rok temu Stowarzyszenie realizowało projekt, którego efektem była renowacja pomnika Aleksandra Fredry. Teraz trwały prace nad „Rożą”, jedną ze sztolni wydobywających rudę żelaza, którą założył Jacek Fredro w XVIII wieku. Badania naukowców z uniwersytetu Śląskiego  i  Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie potwierdziły, że „Roża” położona jest w znacznej odległości od przypuszczalnego wejścia do kopalni. Wejście do sztolni jest zasypane. Dzięki badaniom udało się jednak zdobyć odpowiednie wytyczne co do dalszej pracy, a pogłębiona analiza danych zebranych podczas czterech dni pracy badaczy z UŚ pozwoliła na określenie stopnia zasypania i możliwości odkrycia „Roży” raz jeszcze. Dane z badań zostały profesjonalnie opracowane i przedstawione na tablicach, które udostępnione zostaną zwiedzającym ścieżkę „Nad sztolnią”. Otwarciu ścieżki towarzyszył panel dyskusyjny nt. ”Wykorzystania historii rodziny Fredrów w rozwoju gminy Cisna”, promocja książki „Cisna-ocalić od zapomnienia” oraz mobilna wystawa  „15 lat Działaj Lokalnie”

 

 

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Nad Sztolnią” - to „prawdziwa świeżynka”  ma swój początek i zakończenie w Cisnej, tworząc piękną pętlę spacerową.
Początek szlaku rozpoczyna się w Cisnej przy stacji kolejki, gdzie przechodzimy przez most kolejowy (kierunek czerwony  szlak - na Okrąglik) i kierujemy się nadal czerwonym szlakiem, aż do momentu rozdzielenia się szlaków – by dalej już podążać szlakiem żółtym. Trasa wiedzie nas leśną ścieżką, niezwykle malowniczą, prowadząc grzbietem wzniesienia poprzez wspaniały wysoki stary drzewostan jodłowo-bukowy.
Na początku szlaku napotykamy miejsce historyczne, gdzie w latach 1794-1864 wydobywano tutaj rudę żelaza. Jest to zawalona sztolnia należąca niegdyś do rodziny Fredrów - „Sztolnia Róża”.
Wzdłuż całej ścieżki, oprócz pięknego drzewostanu, możemy podziwiać leśne polany - latem pełne kwiatów, ostoje zwierzyny, widok na Łopiennik.
Łagodnym podejściem wchodzimy na szczyt Mochnaczki (777 m.n.p.m), gdzie stoi nowa wieża widokowa, z której możemy podziwiać (od lewej) Tarnicę, Kińczyk Bukowski, Małą i Dużą Rawkę, Kremenaros oraz pasmo graniczne.
W dole widzimy panoramy Krzywego i Przysłupia. Urzekający widok.
Obok wieży, zabezpieczone barierką znajduje się urwisko Zonkla.
Ze szczytu, dość ostrym zejściem, kierujemy się żółtym szlakiem w drogę powrotną, również ścieżką leśną, by połączyć się ponownie ze szlakiem czerwonym w kierunku Cisnej. Cała długość trasy to 5,5 km, czas spaceru to ok. 2,5 godz.
Wzdłuż trasy, znajduje się wiele tablic informacyjnych oraz miejsce do odpoczynku -wiata.
Trasę serdecznie polecam, na wycieczkę dla wytchnienia, odpoczynku oraz dla osób bez wielkiego zaplecza kondycyjnego. Ścieżka jest łagodna i wspaniała na wycieczki dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

Ilość zdjęć: 28
 
replica watchesrolex replicareplica tag heuerbreitling replicareplica hublotreplica panerai

ZADZWOŃ  lub  NAPISZ

    602 291 848

e-mail: miroslawa.drelich@neostrada.pl

 


 

 

           

                               

GOPR Grupa Bieszczadzka

Numer Ratunkowy w Górach

601 100 300

 

POGODA w CISNEJ
    

        Godzina po godzinie
        Na 16 dni

        
    

    

 

 Powered by: www.cdx.pl