Na Korbanię z Łopienki

 

Ścieżka ma początek przy cerkwi w Łopience, skąd należy iść zgodnie z oznakowaniem (kolor zielony) lub ścieżką niebieską, która po 20 minutach dochodzi do zielonej. Trasa prowadzi drogą leśną w kierunku Przełęczy Hyrcza. Po krótkim podejściu teren wypłaszczy się i po ok. 30 minutach od cerkwi spotkamy drewnianą wiatę / schron, gdzie można odpocząć. Obok dwa niewielkie, ogrodzone oczka wodne. Wiata znajduje się w pobliży Hyrczy, jednak ścieżka omija samą przełęcz oraz stojącą tam kapliczkę. Do kapliczki jest stąd zaledwie 150 metrów, zatem bez problemu można podejść i wrócić na trasę ścieżki, która obok wiaty zmienia kierunek.


Od wiaty pod przełęczą Hyrcza ścieżka schodzi dość mocno w dół. Po chwili przetnie kilka głębokich, bardzo urokliwych parowów nad którymi znajdują się drewniane kładki. To bardzo ciekawy i przyjemny dla oka fragment trasy, zwłaszcza dla miłośników przyrody. Aby wyjść na Korbanię, należy jednak w końcu zacząć podchodzić - ścieżka wkrótce zacznie się piąć coraz stromiej pod górę. Jej trasa prowadzi starymi drogami zrywkowymi, trawersując zbocze Korbani, co troszeczkę wydłuża jej przebieg.
Po ostatnim, solidnym podejściu ukaże się wierzchołek Korbani. Obecnie jest mocno odkrzaczony. Na szczycie stoi betonowy trójnóg geodezyjny oraz dwa nowe obiekty: drewniana wieża widokowa oraz drewniany, zamykany schron. Schron jest niewielki, ale skutecznie ochroni w razie niepogody. Można tu również zanocować a przed schronem przygotowano miejsce na ognisko.


Wieża widokowa stanęła na bieszczadzkim szczycie Korbania. To góra w masywie Łopiennika, na południowy zachód od Bukowca - z którego prowadzi na nią ścieżka. Korbania nie jest bardzo wysoka - ma niespełna 900 m. ale roztacza się z niej piękny widok. Nadleśnictwo Baligród - które postawiło wieżę - oczyściło wcześniej szczyt z wyższych drzew. Obiekt ma 6 m wysokości i to wystarcza by podziwiać całą panoramę m.in. Jezioro Solińskie, Połoninę Wetlińską i Pasmo Otrytu. Wieża jest drewniana - ma 3 poziomy widokowe i solidne bariery - nawet turyści z lękiem wysokości nie powinni mieć problemu, by na nią wejść. Na samą Korbanię można dotrzeć ze wspomnianego Bukowca Stężnicy lub Łopienki.

 


Czasy przejść:

Podejście z Tyskowej przez przełęcz obok kapliczki: 1 godzina 40 minut.
Podejście z Tyskowej od cmentarza: 1 godzina 20 minut.
Podejście z Łopienki na Przełęcz Hyrcza: ok. 30 minut.
Podejście z Łopienki ścieżką zieloną na Korbanię: ok. 1,5 godziny.

Ilość zdjęć: 20
 
replica watchesrolex replicareplica tag heuerbreitling replicareplica hublotreplica panerai

ZADZWOŃ  lub  NAPISZ

    602 291 848

e-mail: miroslawa.drelich@neostrada.pl

 


 

 

           

                               

GOPR Grupa Bieszczadzka

Numer Ratunkowy w Górach

601 100 300

 

POGODA w CISNEJ
    

        Godzina po godzinie
        Na 16 dni

        
    

    

 

 Powered by: www.cdx.pl