Trasa: Rabe – Huczwice – Jeziorko Bobrowe
Długość trasy około 7 km w obie strony, czas przejścia do 3 godzin.

 

 

Jeziorko Bobrowe to niewielkie rozlewisko malowniczo położone u podnóża północno – wschodniego stoku Chryszczatej. Na spływającym ze zbocza Chryszczatej potoku, około stu metrów powyżej rejonu dawnej wsi Huczwice, ludzkie ręce usypały kilkumetrowej wysokości tamę. Wkrótce podmokły teren, ograniczony od północy i południa zalesionymi wzgórzami, stał się sztucznym zbiornikiem wodnym. Nazwa jeziorka wzięła się od jego głównych mieszkańców – bobrów. Te sympatyczne zwierzaki zostały sprowadzone w Bieszczady w ramach planowej reintrodukcji, mającej na celu odtworzenie prawdopodobnego, historycznego zasięgu występowania gatunku. Wystające z wody kikuty drzew, ponadgryzane nadbrzeżne drzewa, liczne tunele, zagłębienia, dziury to wszystko nadaje zbiornikowi specyficzny wygląd i klimat.

Nad brzegiem obok grobli wybudowano drewnianą kapliczkę upamiętniającą pięćdziesiątą rocznicę powstania koła Łowieckiego „Jarząbek” w Baligrodzie. Zaś po drugiej stronie drogi znajduje się niewielka wiata.

Do jeziorka aktualnie nie ma możliwości dojazdu samochodem. Zarówno od strony Kalnicy jak i Rabego obowiązują, oczywiście z małymi wyjątkami, zakazy ruchu pojazdów. Jadąc od Baligrodu należy skręcić w miejscowości Bystre w prawo na Rabe. Po przejechaniu około czterech kilometrów dojeżdżamy do zakładu przerobu kamienia. Tu, przy skrzyżowaniu dróg znajduje się Chatka Studencka, przy której można zostawić auto. Teraz przed nami ponad trzy kilometry marszu jednostajnie wznoszącą się stokówką. W trakcie marszu przekraczamy trzy rozwidlenia polnych dróg, z których pierwsze jest najbardziej newralgiczne. Tu należy uważać i pójść w prawo, gdyż droga w lewo doprowadziłaby na wierzchołek Chryszczatej. Na kolejnym skrzyżowaniu idziemy prosto. Zarastająca droga skręcająca w prawo sprowadza do potoku i centrum nieistniejącej wsi Huczwice, natomiast droga w lewo wyprowadza na pobliskie łąki. Ostatnie rozwidlenie nie stanowi problemu, ponieważ z prawej strony dobiega mało wyraźna dróżka oddzielona od głównej drogi rozpadającym się szlabanem. Po godzinie wędrówki przez rejon dawnej wsi Huczwice docieramy do brzegu Jeziorka Bobrowego.

Ilość zdjęć: 11
 
replica watchesrolex replicareplica tag heuerbreitling replicareplica hublotreplica panerai

ZADZWOŃ  lub  NAPISZ

    602 291 848

e-mail: miroslawa.drelich@neostrada.pl

 


 

 

           

                               

GOPR Grupa Bieszczadzka

Numer Ratunkowy w Górach

601 100 300

 

POGODA w CISNEJ
    

        Godzina po godzinie
        Na 16 dni

        
    

    

 

 Powered by: www.cdx.pl