Jeziorka Duszatyńskie w Rezerwacie Zwiezło

 

Jeziorek w Bieszczadach jak na lekarstwo. Jest ogromne "Bieszczadzkie morze", jest sporo mniejszych i większych stawów, natomiast jeziorka są w zasadzie trzy (a przynajmniej takie, na które przyjeło się mówić "jeziorka"): dwa duszatyńskie oraz położone całkiem niedaleko od nich, niewielkie jeziorko k/Huczwic u północnych stoków Chryszczatej, zwane Bobrowym. Warto zatem je zobaczyć podczas pobytu w Bieszczadach.

Wspomniane jeziorka znajdują się na trasie szlaku czerwonego (Główny Szlak Beskidzki), na odcinku z Komańczy na Chryszczatą. Teren na którym się znajdują objęty jest ochroną - rezerwat przyrody "Zwiezło" o pow. 2,2ha. Nazwa rezerwatu nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń z roku 1907, kiedy to jeziorka powstały. Po długotrwałych opadach, przesiąknięte wodą warstwy łupków stały się doskonałym podłożem po którym ześlizgnęły się (zwiezły) ze stoków warstwy skalne i ziemia wraz z lasem i runęły w kierunku potoku Olchowaty, przegradzając go i tamując przepływ wody w wyniku czego powstały 3 jeziorka osuwiskowe. Warto nadmienić, że są to największe (choć trzeba to przyznać - ogólnie niewielkie) jeziorka osuwiskowe w Beskidach na terenie Polski. Do dnia dzisiejszego przetrwały dwa z nich - z trzeciego spuszczono wodę, aby łatwiej było wyłowić ryby (rybakiem był hrabia Potocki, ówczesny właściciel terenu). Mniejsze z jeziorek, zwane Dolnym położone jest na wysokości 683m n.p.m. Większe - Górne, 18 metrów wyżej. Idąc tu szlakiem, warto pamiętać, że Dolne jeziorko należy obejść lewym brzegiem. Podobnie zresztą jeziorko Górne - obchodzimy lewym brzegiem - szlak jest w tym miejscu słabo oznakowany, aż do symbolicznego grobu młodego leśnika, który zginął tu w czerwcu 1990 roku. Z tego miejsca szlak czerwony zaczyna wspinać się na Chryszczatą (45min).

Jeziorka Duszatyńskie na pewno warto zobaczyć, czy to będąc w pobliżu na dłużej, czy też rozpoczynając wędrówkę szlakiem czerwonym z Komańczy do Cisnej. Wśród turystów budzą mieszane uczucia - jedni zachwycają się nimi i wracają tu wielokrotnie, inni nazywają je bajorami i twierdzą, że to nic specjalnego. Najlepiej ocenić to samemu.

 

Dojście:

-  szlakiem czerwonym z Komańczy (przez Prełuki i Duszatyn).

Czas przejścia: ok. 3 h.

-  szlakiem niebieskim, a następnie czerwonym z Turzańska: przełęcz 609m (nad Turzańskiem) - Dział 830m - Chryszczata 997m - Jeziorka Duszatyńskie.

Czas przejścia: ok. 4 h.

-  szlakiem zielonym z Rabego k.Baligrodu: Rabe - Huczwice - Chryszczata - Jeziorka Duszatyńskie.

Czas przejścia: ok. 4 h.

-  samochodem z Komańczy do Duszatyna. Pieszo z Duszatyna do jeziorek: ok. 1,5 h. powrót ok. 1 h.

 

 

Ilość zdjęć: 16
 
replica watchesrolex replicareplica tag heuerbreitling replicareplica hublotreplica panerai

ZADZWOŃ  lub  NAPISZ

    602 291 848

e-mail: miroslawa.drelich@neostrada.pl

 


 

 

           

                               

GOPR Grupa Bieszczadzka

Numer Ratunkowy w Górach

601 100 300

 

POGODA w CISNEJ
    

        Godzina po godzinie
        Na 16 dni

        
    

    

 

 Powered by: www.cdx.pl