CISNA - dawniej Czyasna, datuje swoje założenie w XVI w. Położona na starym trakcie solnym, wiodącym na Słowację przez przełęcz nad Roztokami, lokowana na prawie wołoskim, stanowiła własność Balów z Hoczwi.

W wieku XIX trafiła w ręce rdziny Fredrów, stąd też jej sentymentalny związek z Aleksandrem Fredro. Do momentu akcji "Wisła" zamieszkiwali ją głównie Łemkowie, Żydzi i garstka Polaków. Ówczesna ludność trudniła się rolnictwem i pracą w lasach, powoli zaczynało się zainteresowanie tym terenem jako miejscem odpoczynku.

Tuż przed II wojną światową powstał tu pierwszy pensjonat "Beskid". Po akcji "Wisła", Cisna opustoszała, pozostała tu tylko garstka Polaków związanych z Kolejką Leśną i leśnictwem. Od połowy lat 50-tych do Cisnej zaczeła napływać ludność z innych regionów Polski w poszukiwaniu miejsc na osiedlenie i pracy w lasach.

W latach 60-tych gmina ożyła turystycznie, pobudowano pierwsze schroniska i ośrodki wczasowe. Już końcem lat 70-tych Bieszczady znane były ze swych walorów klimatycznych, ciszy i spokoju, a wędrowne grupy turystów przemierzały pasma połonin.

Od połowy lat 90-tych Gmina Cisna wstąpiła w fazę dynamicznego rozwoju turystyki, a dziś to miejsce znają prawie wszyscy Polacy. Od 400 miejsc noclegowych w 1992 r. do niemal 3,500 dziś z całą gamą usług turystycznych, rozwiniętą bazą gastronomiczną i handlową. W okolicy wiele tras i szlaków turystycznych, galerie z produktami twórczości lokalnej i całą masą ciekawych imprez kulturalnych, sportowych czy artystycznych.

 

Ilość zdjęć: 22
 
replica watchesrolex replicareplica tag heuerbreitling replicareplica hublotreplica panerai

ZADZWOŃ  lub  NAPISZ

    602 291 848

e-mail: miroslawa.drelich@neostrada.pl

 


 

 

           

                               

GOPR Grupa Bieszczadzka

Numer Ratunkowy w Górach

601 100 300

 

POGODA w CISNEJ
    

        Godzina po godzinie
        Na 16 dni

        
    

    

 

 Powered by: www.cdx.pl